Etna (Joanna Kaczanowska) - wokalistka muzyki tanecznej, autorka tekstów, kompozytorka, przez media często określana jako Królowa Disco Polo. Rozpoczęła swoją karierę muzyczną w roku 2002 wydając debiutancki album pt: Lawa. Absolwentka Państwowego Ogniska Baletowego. Uczęszczała do Liceum Muzycznego w klasie śpiewu i perkusji. Ukończyła studia wyższe, zdobywając tytuł magistra, w Instytucie Zarządzania i Marketingu przy Politechnice Białostockiej. Jest autorką tekstów swoich piosenek, jak również niektórych kompozycji. Ponadto artystka projektuje swoje stroje sceniczne, dzięki czemu ma najbardziej charakterystyczny wizerunek sceniczny wśród artystów muzyki disco polo w Polsce. Media piszą o niej: ikona stylu, polska Lady Gaga, czy też królowa stylu. Ma na swoim koncie wiele hitów i nagród. Jedną z nich jest prestiżowa platynowa płyta za utwór Rolnik, którą otrzymała w 2016 roku. Prywatnie jest mężatką, mamą dwójki dzieci. Pytana o wiek, z uśmiechem odpowiada, iż wciąż znacznie więcej waży, aniżeli ma lat. A waży 47 kilo:)

Ważne wydarzenia z życia scenicznego Etny, chronologicznie, od aktualności po historię:

W maju 2017 odbyła sie premiera teledysku do utworu "Piękna Lady". W klipie rolę męską odegrał Dawid Ozdoba, tancerz i załorzyciel znanej grupy Bad Boys Pro Team Polish Chippendales.

W marcu 2017 roku wokalistka wydała, czwartą w swojej karierze scenicznej, płyt: "Rolnikowa". Jest to zbiór największych hitów z 4 minionych lat: Maminsynek, Misiak, Milioner, czy Rolnik nagrodzony platynową płytą w 2016 roku.

Rok 2016 to pasmo sukcesów wokalistki. W styczniu 2016 roku odbyła się premiera teledysku pt:”Czekolada”. W kwietniu tego roku Etna była gościem programu „Polska w kawałkach” Grzegorza Jankowskiego emitowanego na antenie Superstacji. W maju odbyła się premiera kolejnego utworu „Kokoszka”, a w lipcu „Milioner”.

Największy sukces roku 2016 dla Etny to platynowa płyta, którą wokalistka otrzymała na scenie XXI Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie. Platyna została przyznana Etnie za utwór „Rolnik”.

W październiku 2016 roku przyjęła kolejne zaproszenie od Ewy Drzyzgi i wystąpiła w „Rozmowach w toku”. Gościnnie zaśpiewała tam „Milionera”.

Rok 2015 przyniósł Etnie kolejny hit pt: Rolnik. Po 6 miesiącach od premiery teledysk odnotował ponad 5 milionów wyświetleń w serwisie youtube.

W styczniu tego roku wokalistka wzięła udział w sesji fotograficznej dla prestiżowego magazynu :”PANI”.

W lipcu 2015 roku na XX Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie Etna otrzymała nagrodę specjalną Prezesa firmy Mlekovita.

W sierpniu 2015 roku odbyła się premiera utworu pt: „Tylko z Tobą”.

W 2014 roku Etna wyśpiewała jeden ze swoich największych hitów: Maminsynek, który spodobał się szerokiemu gronu publiczności. Zyskał on miano hitu oraz zakwalifikował się do 20 najlepszych hitów wszechczasów telewizji Polo TV. Utwór ten po zaledwie kilku miesiącach od premiery uzyskał ponad 5 milionów wyświetleń na youtube.

W maju 2012 wokalistka została zaproszona do programu Dzień Dobry TVN emitowanego na żywo.

W czerwcu wzięła udział we wspólnym projekcie: "Polski Bad Boy". Etna nagrała ten utwór oraz zrealizowała do niego teledysk wspólnie z zespołami Jorrgus i Focus.

W lipcu 2012 roku na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie Etna otrzymała 3 nagrody:

-  Nagrodę Specjalną Firmy Fonograficznej Green Star,

- "Muzyczny Klucz" Radia IRN,

- Nagrodę od Programu Muzycznego "Taneczne Rytmy" Portalu www.cpnsklad.pl

Od sierpnia 2012r. do 2014 roku prowadziła na antenie Polo TV program "Discopolot - Premiery". W programie tym Etna relacjonowała kulisy produkcji videoklipów realizowanych przez wykonawców disco polo.

W marcu 2011 roku wokalistka wydała trzecią, w swojej karierze muzycznej, płytę pt: Anioł. Jest to w pełni autorski album artystki. Etna skomponowała muzykę oraz teksty do wszystkich 13 utworów. Na płycie znalazł się również jeden cover.

Płyta utrzymana jest w klimatach klubowych, trance. Promował ją singiel Gorzka kawa. Teksty traktują o życiu. Jest wśród nich Studenteczka, która podobnie, jak Dziadek z poprzedniej płyty, opowiada o drażliwych zjawiskach społecznych. "Anioł" zebrał bardzo pozytywne recenzje m.in.: (...) "Etna nie odbiega poziomem od wykonawców muzyki dance z Zachodu" - Newsweek 20.03.2011 

W kwietniu 2010 roku Etna wystąpiła gościnnie na planie serialu TVP1 pt: "Duch w dom". Wcieliła się w rolę wokalistki u boku Piotra Gąsowskiego. 

We wrześniu 2009 roku Etna zaprosiła do współpracy, przy realizacji teledysku do utworu "Dziadek", znanego polskiego aktora Bohdana Łazukę, który odegrał w clipie rolę tytułową. Po raz pierwszy, w historii muzyki tanecznej, profesjonalny aktor współpracował z artystą tego nurtu muzycznego. Realizacja tego teledysku odbiła się głośnym echem w mediach, głównie za sprawą tematu, jaki Etna porusza w tym utworze. "Dziadek" przez 40 tygodni gościł w zestawieniu "Tanecznej listy przebojów" radio IRN.

Od marca 2009r. do września 2012r. Etna prowadziła na antenie Telewizji Silesia (TVS) program VI-Po Disco Hity, poświęcony muzyce tanecznej.

W 2008r. ukazał się kolejny album Etny pt. "Strzelec". Znalazło się na nim 15 utworów w tym 3 w wersji karaoke i 4 covery, które w nowych aranżacjach i w wykonaniu Etny brzmią niezwykle ciekawie. Zamieszczony został również bonus w postaci teledysku do utworu: "Niewolnica". Videoclip został zrealizowany przez Grupę#13, która współpracowała z takimi artystami, jak: Edyta Górniak, Feel, Kombii, Wilki, Kult, Stachursky. "Strzelec" to album utrzymany w klimacie muzyki tanecznej i dance. Etna w swych tekstach zawarła zarówno szczęśliwą, jak i nieszczęśliwą miłość, kobiecy punkt widzenia na sprawy damsko-męskie przedstawiony w humorystyczny sposób. Płyta "Strzelec" zebrała bardzo pozytywne opinie i recenzje.

W lipcu 2008 roku jeden z tancerzy Etny, Gabriel Piotrowski, wziął udział w castingu do trzeciej edycji programu You Can Dance, gdzie pozytywnie przeszedł eliminacje i otrzymał bilet do kolejnego etapu, jakim były warsztaty taneczne w Barcelonie. Tam okazał się niepokonany i zakwalifikował się do  finałowej szesnastki uczestników programu YCD. Następnie doszedł do finałowej trójki, ostatecznie zajmując drugie miejsce. Po tym sukcesie zrezygnował ze współpracy z wokalistką, trwającej dwa lata, rozpoczynając karierę solową w zakresie tańca.  

Jesienią 2007 roku została zaproszona przez Ewę Drzyzgę do programu „Rozmowy w toku”, emitowanego na antenie TVN.

W 2007 roku podczas  XII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie otrzymała nagrodę Debiut Roku. W listopadzie 2007 roku, po brawurowym występie w Sali Kongresowej w Warszawie, media obwołały Ją Królową Disco Polo.

W 2003 roku piosenka Etny "Mój świat" została zakwalifikowana spośród 150 nadesłanych utworów do konkursu: "Przebojem na antenę", organizowanego przez Polskie Radio Białystok. Utwór ten znalazł się na płycie wydanej przez tę rozgłośnię radiową, a wokalistka odbyła trasę koncertową wraz z Polskim Radio Białystok. W tym samym roku, w lipcu, wokalistka otrzymała  Nagrodę Publiczności na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie.

Od początku kariery scenicznej w roku 2002, media poświęcają sporo uwagi artystce: TVN, Radio ESKA, Super Express, Na Żywo, Tina, TV4, Onet.pl, Interia.pl. Teledyski i wywiady Etny gościły w licznych programach wspomnianych stacji telewizyjnych, jak również w wielu rozgłośniach radiowych. Diva disco polo, wulkan, wamp to tylko niektóre określenia, jakimi posługują się media, opisując Etnę i Jej temperament sceniczny. Największe przeboje: "Drań", "Rolnik", "Maminsynek", „Dziadek” były emitowane na antenie wielu rozgłośni radiowych w Polsce. Ponadto osiągają milionowe oglądalności na portalu youtube. Etna ma za sobą setki koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Piosenkarka koncertowała na jednej scenie z takimi wykonawcami jak Bajm, Stachursky, Kombii. Dopracowana do perfekcji choreografia, oraz gra kostiumów sprawiają, iż publiczność bawi się wybornie podczas Jej koncertów. W latach 2007- 2012 Etna uczęszczała na zajęcia do profesjonalnej szkoły tańca Fair Play Crew. Autorami choreografii koncertowej artystki w tym okresie byli uczestnicy programu You Can Dance - Piotr Gałczyński vel Gaua (pierwsza edycja) oraz Karol Niecikowski vel. Niecik (trzecia edycja).     Obecnie artystka współpracuje z profesjonalnymi tancerzami ze szkoły tanecznej Dynamic Beat w Łodzi: Mirkiem, Kamilem, Dezyderiuszem i Sebastianem.


home | historia | dyskografia | download | galeria | media | księga gości | teledyski | karaoke | partnerzy | kontakt

(c) etnamusic.pl | Etna
created by